Szukaj Pokaż menu

Mała wpadka podczas koncertu i Ariana Grande stała się nowym, internetowym memem

175 276  
122   27  
Cały koncert Ariany Grande na pokazie mody Victoria's Secret przebiegał pomyślnie aż do chwili, gdy na scenę wkroczyła piękna modelka i skrzydłem od swojego kostiumu uderzyła w głowę młodą wokalistkę. Internauci docenili mimikę twarzy Ariany i już dziś po sieci krąży wiele memów z jej podobizną...

Kliknij i zobacz więcej!

Efekt "vertigo", czyli jak oddać dramatyzm w jednym ujęciu

68 276  
187   22  
Opisywana technika ma wiele nazw jeśli chodzi o język angielski. Googlować można pod hasłami: Dolly zoom, Reverse Tracking Shoot, Zolly, Trombone Shot, Contra-Zoom albo właśnie "efekt vertigo", co także przyjęło się w Polsce. Vertigo oczywiście od sławnego filmu Hitchcocka, który bardzo lubił tę technikę i właśnie w tym filmie po raz pierwszy ją zastosował.

Ujęcie z filmu "Vertigo" (1968)

10 powodów, dla których warto czytać książki każdego dnia

62 292  
277   53  
O tym, że czytanie książek niesie ze sobą szereg korzyści, nie trzeba nikogo przekonywać. Dlaczego zatem temu przyjemnemu i rozwijającemu zajęciu poświęca się tak mało ludzi? Jedynie 10% z nas czyta więcej niż 7 książek rocznie. Aby zachęcić wszystkich leniuchów do czytania bookhunter.pl podaje 10 powodów, dla których warto czytać książki każdego dnia.

#1. Czytelnictwo kształtuje charakter

Czytając książki obyczajowe, o tematyce społecznej czy psychologiczne, kształtujemy nasz charakter niezależnie od wieku. Oceniając pozytywne i negatywne zachowania oraz postępowania moralne, konfrontujemy działania bohaterów z naszym własnym sumieniem. Perypetie książkowych postaci niejednokrotnie bardzo dobrze odzwierciedlają nasze codzienne życie. Sprawia to, że jesteśmy dużo bardziej skłonni do refleksji nad decyzjami, które już podjęliśmy lub które są dopiero przed nami.

#2. Czytanie poszerza zasób słownictwa


Im więcej książek przeczytasz, tym więcej poznasz i zapamiętasz nowych słów. Ich nowy repertuar pozostanie w twoim „myślowym słowniku” już na zawsze. Już w latach trzydziestych Napoleon Hill, w książce "Myśl i bogać się", zachęcał do poszerzenia zasobu słownictwa. Przyczynia się to do życiowego sukcesu – zarówno na polu prywatnym, jak i zawodowym. Nowe słowa wspierają procesy myślowe, co przekłada się bezpośrednio na rzeczywiste działania oraz wyrażanie myśli i uczuć.

#3. Czytanie poprawia pamięć


Czytając pobudzasz wyobraźnię, tworzysz filmy i obrazy, łączysz nową wiedzę z tym, co już znasz. Czytanie wzmacnia „mięśnie pamięci”, tak samo jak podnoszenie ciężarów rozwija mięśnie kulturysty. Z każdą nową informacją mózg tworzy nowe synapsy, poprawia działanie już istniejących oraz spowalnia proces ich obumierania. Dzięki temu masz dużo większą szansę zachować lepszą pamięć niż ludzie oglądający seriale telewizyjne.

#4. Czytelnicy są bardziej skłonni do wypowiadania się i uczestnictwa w życiu społecznym


Badanie przeprowadzone przez NEA (amerykańska agencja wspierająca sztukę) ukazuje, że ludzie, którzy regularnie czytają są znacznie bardziej zaangażowani obywatelsko i kulturowo. Mają większą łatwość oraz swobodę wypowiedzi i robią to w sposób dużo bardziej elokwentny. Przekłada się to na nowe możliwości, a także podnosi samoocenę i sprawia, że zwiększają się ich szanse na dowolnie określony przez nich sukces w życiu.

#5. Czytanie książki redukuje stres i wprawia cię w lepszy nastrój


Kiedy czytasz, ty i twój świat zostajecie przeniesieni w inne miejsce, więc nie czujesz natłoku trudów codziennego życia. Podczas czytania wszelkie błahostki dnia powszedniego odchodzą w niepamięć. Badania z 2009 roku pokazały, że czytając zaledwie kilkanaście minut dziennie, zmniejszasz poziom hormonów stresu nawet do 70%. Dzięki temu poprawia się twoje samopoczucie i łatwiej ci zasnąć.

#6. Czytanie pomaga ci myśleć w sposób analityczny

Czy kiedykolwiek udało ci się przeczytać powieść i samodzielnie przewidzieć jej zakończenie jeszcze w trakcie lektury? Jeśli tak, to znaczy, że książki umocniły twoje umiejętności analitycznego myślenia i wyobraźnię. Im więcej czytasz, tym więcej jesteś w stanie dostrzec. Słowo drukowane kształtuje i rozwija również twoje inne zdolności – łatwiej przyjdzie ci sortować i przetwarzać informacje. Tym samym aktywizujesz zdolności logiczne, przydatne przy podejmowaniu decyzji, uczeniu się czy rozwiązywaniu problemów.

#7. Fikcja literacka zwiększa twoją zdolność empatii

Fikcja literacka przedstawia wyimaginowany świat. Wprowadza cię w nowe relacje międzyludzkie i pokazuje różne, czasem nowe formy zachowań. Innymi słowy zabiera cię w krainę dostępną tylko miłośnikom książek. Dzięki temu masz większą zdolność do rozpoznawania i zrozumienia ludzkich emocji. Dzieje się tak, ponieważ błędy popełnione przez bohaterów literackich stanowią dla ciebie świetną lekcję życia. Uczysz się na ich błędach i doświadczeniach. Nabywasz wiedzę na temat sposobów i możliwości zachowań w dotychczas nieznanych ci sytuacjach.

#8. Czytanie poprawia twoją atrakcyjność seksualną


Wraz z czytaniem wzrasta nasza mądrość i inteligencja. Pomijając wygląd zewnętrzny, są to jedne z najważniejszych cech, którymi kierujemy się przy wyborze partnera. Potwierdzeniem na to jest uznanie akcji społecznej „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka”, którą w Polsce uznano najlepszą kampanią 2011 roku. Zatem pamiętaj – trzymanie nosa w książkach może zwiększyć twoją atrakcyjność, a tym samym powodzenie u płci przeciwnej.

#9. Mole książkowe szybciej zapamiętują i uczą się nowych rzeczy


Książki przekazują nam wiele wartościowych wiadomości, a także ciekawostek z różnych dziedzin życia i nauki. Sprawia to, że stajemy się mądrzejsi i inteligentniejsi. Patrzymy na świat z szerszej perspektywy, co czyni nas dużo bardziej obiektywnymi i potrafiącymi dystansować się do problemów. W trakcie lektury nasz mózg działa jak odtwarzacz, wizualizując przeczytane fragmenty. Dzięki temu zabiegowi poprawia się nam pamięć. Jesteśmy w stanie szybciej i znacznie dłużej przechowywać informacje i wspomnienia.

#10. Czytanie może uchronić cię przed Alzheimerem

Badania w PNAS (Amerykańskie czasopismo naukowe) ukazały, że prawdopodobieństwo zdiagnozowania choroby Alzheimera wśród regularnie czytających ludzi jest dwa i pół razy mniejsze. Nie znaczy to jednak, że czytając zapobiegniemy chorobie. Niemniej jednak istnieje korelacja między działaniami intelektualnymi, jak oddawanie się lekturze, która ma istotny wpływ na szare komórki, a uchronieniem się przed chorobą Alzheimera.
277
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Efekt "vertigo", czyli jak oddać dramatyzm w jednym ujęciu
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu Spieprzyłem swoje życie. Rozgoryczenie 46-latka oraz wskazówka dla innych, stojących na rozdrożu
Przejdź do artykułu Najlepsze miejsca na spędzenie udanego urlopu
Przejdź do artykułu 10 zasad podwórkowej gry w piłkę nożną
Przejdź do artykułu Typowe matki w akcji - jak tu ich nie kochać?
Przejdź do artykułu List do rodziców z wojska
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu Parkour w wykonaniu zwierząt
Przejdź do artykułu Wędkowanie ekstremalne - mój ojciec jest wędkarzem

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą